Nyugati Hírlevél

262. szám
2021. május 29.


76 ÉV UTÁN FELBUKKANT A LEGENDÁS HATVANY-GYŰJTMÉNY EGY DARABJA
NEW YORK
Interjú Peresztegi Ágnes ügyvéddel

      Hatvany Ferenc báró (1881-1958) legendás elveszett gyűjteményének egyik becses darabja, a francia Gustave Courbet Fürdőző nők (1862) című festménye a Sothesby’s aukciósház árverési katalógusában.
      A műkincs utolsó ismert helye egy budapesti bank trezorja volt még a 1944. decemberi szovjet ostroma előtt.
      Hatvany Ferenc báró festőművészként is jeleskedett, de a rengeteg pénzzel és kiváló ízléssel összeállított műkincsgyűjteményéről híresült el a nagyvilágban. Apja, báró Hatvany-Deutsch Sándor zsidó származású cukorgyáros hatalmas vagyonra tett szert.
      Hatvany az évek folyamán 800 festményből álló gyűjteményt halmozott fel, köztük El Greco, Picasso és Manet műveivel. Hihetetlenül jó szemmel válogatta össze a gyűjteményét– mondta az artnews.com-nak az egykori tulajdonosról a Hatvany-örökösök jogi képviselője, Peresztegi Ágnes, New Yorkban élő ügyvédnő, aki maga is részt vett a műtárgy utáni nyomozásban.
      A Hatvany gyűjtemény darabjai a mai napig nem tértek vissza a család tulajdonába. Különböző intézmények: például a moszkvai Puskin Állami Szépművészeti Múzeum tartja magánál Jacopo Tintoretto’s Velencei nemes portréja (kb. 1563–65) és Camille Corot Madam Gambey portréja .1869–70) című festményét, valamint Degas és Manet képeit – emlékeztet az artnews.
      Alább: https://tinyurl.com/dj4temfk
      Fordítás a Szombat folyóiratban: https://tinyurl.com/pjw2tz46

© Nyugati Hírlevél - 2021