Nyugati Hírlevél

137. szám
2010. július 1.


ÚJABB MAGYAR TEMPLOM ZÁRTA BE KAPUJÁT
HAZLETON PENNSYLVANIA

      A legutolsó felmérés 16 római és 6 görög katolikus magyar templomot talált Amerikában, szemben azzal a közel százzal, amelyet magyar katolikus hívek alapítottak több mint száz évvel ezelőtt. Számuk szinte havonta csökken. Most, június 6-án tartották az utolsó misét a Pennsylvania állambeli Hazleton város Szent Lászlóról elnevezett templomában.
      
      Hazleton virágkorában 40, ma egy 25 ezer lakosú kis város. Annak idején szénbányák és vaskohók várták ott a főleg Kelet-Európából, így Magyarországból is érkező bevándorlókat. A Szent László egyházközség 1899. április 24-én alakult, templomuk alapkövét 1907 februárjában tették le. Első papjuk, Csizmadia Pál magyarul misézett, a misét 1930-ig mindig magyar nyelven tartották. Bár a hívek máig is ragaszkodnak ősi templomukhoz, számuk jelentősen megcsappant, és az egyház paphiányra és anyagi nehézségekre hivatkozva igyekszik a templomok számát csökkenteni. “Mindannyian nehéz szívvel búcsúzunk” - mondta Richard J. Cirba, a közösség utolsó pásztora. “Az ég is minket sirat” figyelmeztette a zuhogó esőben összegyűlt híveket, akik könnyes szemekkel hallgatták.
      
      A Scranton-i egyházmegye problémája nem olyan súlyos, mint a Cleveland-iaké, ahol a megszüntetett 50 templomból most tettek piacra 17-et, 11.8 millió dollárért. Ott, különösen Richard Lennon püspök visszautasító magatartása miatt, nagy az elkeseredés és ellenállás. A North Royalton-i St. Casimir lengyel templom hívei minden vasárnap nemzeti zászlók lobogtatása mellett gyűlnek össze a bezárt épület előtt. A 156 éves St. Péter német templom közössége nem elégedett meg ennyivel. Ezt a templomot a püspök húsvétkor a szokásos “utolsó misével” akarta bezárni. A hívek azonban megüzenték, hogy ne fáradjon, mert üres templomot fog találni. Ők a szomszédban vettek egy épületet, ahol egy “non-profit St. Péter közösségi házban” tartják istentiszteletüket. A püspök megfenyegette őket, hogy fel nem szentelt helyen nem tarthatnak misét, de nem ment el odáig, hogy a kiátkozást említette volna. A katolikus egyház vezetői és hívei közötti feszültség egyre súlyosabb. Erről írta Alberto Mellini, a Modena-i Egyetem egyház történésze, hogy “Nem érzékelik a hívek keserűségét és a klérus elszigetelődését. Fel sem tudjuk fogni, hogy ez mire vezethet.” - idézi a Time magazin.
      
      A Cleveland-i Szent Imre templom hívei nagyon is jól érzékelik a keserűséget. Több mint egy éve intéznek kéréseket a püspökhöz, fellebbeznek a Vatikánhoz. Közbenjártak a helyi képviselők, a magyar kormány küldöttei is, de hiába.
      
      Legutóbb a Duna Televízió részéről Purger Tibor készített riportot a bezárt Szent Margitról, és a gettóba szorult Szent Erzsébetről. A riporter kért a püspöktől is interjút, de nem kapott meghallgatást. A püspök szóvivője a magyar templomok híveit és papjait hibáztatja, hogy nem tudtak megegyezni a gyülekezetek összevonásáról, mind a három ragaszkodott a saját templomához. A legutolsó dátum, amikor a Szent Imre templom hívei fellebbezésére választ ígértek, június 30-ika. Lennon püspök áprilisban jelentést tett a templomok bezárásáról a Vatikánban, közölte Robert Tayek az egyházmegye szóvivője, de az eredményről nem nyilatkozott. Ha a fellebbezés sikertelen marad, a hónap végén a templom az eladó ingatlanok listájára kerül. A hívek egy része, John Megyimori gyülekezeti elnök vezetésével, szeretné bérbe venni az épületet egy magyar kultúrház számára. A többség azonban erről hallani sem akar, ragaszkodnak a templomukhoz. Az Egyesült Magyar Egyletek elnöke, Jack Körössy a Plain Dealer újságnak írott levelében tiltakozott a kultúrház javaslat ellen: “A hívek reménye és imájának kérése, hogy (Szent Imre) maradjon az ami volt, katolikus templom.” Néhány hét múlva kiderül, hogy az ima meghallgatásra talált-e.
      
      A katolikus templomok bezárásának problémája sürgősségére utal, hogy a közelmúltban Peter Borre Bostonból hat egyházkerület 24 nemzetiségi gyülekezete nevében Rómában tárgyalt Zenon Grocholewski lengyel bíborossal, kérve, hogy a bíboros vesse latba tekintélyét a bezárások ellen. Borre elmagyarázta a Cleveland-i hívek panaszát, hogy meg sem hallgatják őket. Hangsúlyozta, hogy kilenc lengyel, hat magyar, hat szlovák, két szlovén és egy litván közösség kérését hozza a Vatikán elé.
      
      Nincs döntés a már bezárt magyar templomok üvegablakainak sorsáról sem. Az eredetileg eladással megbízott Henninger cég máig sem kapott felhatalmazást a püspöktől, hogy az ablakokat magyar szervezetek vehessék meg. Pedig van példa arra, hogy a lebontott katolikus templomok értékeit nem katolikus célokra is hasznosíthatták. Így például a Cleveland-i Szent György templom mellékoltárát egy Seattle-i anglikán templom vásárolta meg.
      
      Nem csak a katolikus hívek ügyéről van itt szó. Hiszen a templomok adnak helyet a magyar iskoláknak, a cserkészeknek, a tánccsoportoknak, közösségi összejöveteleknek. Elvesztésük az egész amerikai magyarság vesztesége.
Papp László

© Nyugati Hírlevél - 2010