Nyugati Hírlevél

137. szám
2010. július 1.


CHARLES FENYVESI
A NYÍRSÉG WASHINGTONI SZERELMESE
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kitüntető díjat adományozott az Egyesült Államokban élő újságírónak, Charles Fenyvesinek.

      A Kozma Pál-díjat június 4-én Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke nyújtotta át a Parlamentben.– Számomra rendkívül megtisztelő a megye elismerése, bár én Debrecenben születtem – mondta a kitüntetett, aki 1956-ban emigrált, és a bostoni Harvard Egyetemen, majd a dél-indiai Madrasban szerzett diplomák után hosszú ideig nagy amerikai lapoknak dolgozott, a New York Times tudósítója, a US News and World Report, és a Washington Post tekintélyes publicistája volt.
      – Őseim azonban hét emberöltőn, háromszáz éven át voltak jelen Nyírgyulajban és Nyírderzsben, időnként a települések meghatározó személyiségeiként – tette hozzá –, s többük élete ma is példát mutat nekem, amit szeretnék megosztani másokkal is.
      A nyugdíjas időhöz közeledve a kilencvenes években Charles Fenyvesi vásárolt egy ötholdas marylandi birtokot, nem messze Washingtontól – tanyát, farmot –, ahol a ház mellett egy kisebb tó is található. Természetközelben él, sok-sok állattal, növénnyel körül véve. Mielőtt a Fenyvesi-család megvette, az eredetileg 1820-ban emelt épületet tűz pusztította. Aprólékos munkával sok mindent maguk állítottak helyre, beépítve a családi emlékeket is. A háromgyermekes családfő összetartja a szép számú rokonságot, miközben élményeket, dokumentumokat, alapanyagokat gyűjt újabb könyveihez.
      A 73. évében járó újságíró ma már sikeres könyv- és újabban színdarabszerző is. Első, kisebb könyveit még hobbiból írta aktív korában. Az egyik az európai volt királyi családok uralkodóiról szól, az orosz Romanovtól az albán Lekáig, a Bourbonoktól a Habsburgokig. A másik témája a kertészet, lényegében praktikus tanácsok kistermelőknek – eredményeképpen annak, hogy hosszú évekig írta és szerkesztette a Washington Post heti kertészeti rovatát.
      A legkedvesebb azonban a családtörténet, amely 1990-ben jelent meg angolul, s a két év múlva boltokba került magyar kiadás (Mikor kerek volt a világ – Emlékek a szabolcsi szép időkről, Európa, 1992) a német, holland, olasz fordítás után már csak hetedik lehetett a sorban. Később a vészkorszak öt magyar zsidómentőjéről írt könyvet (Amikor az angyalok túljártak a világ eszén, Európa, 2003), akik egyikének maga is köszönheti az életét. Legutóbbi kötetében (Három összeesküvés, Európa, 2007) washingtoni kapcsolatait kamatoztatva elsőként írt könyvet a kutathatóvá vált második világháborús amerikai dokumentumok alapján a Hitler-ellenes összeesküvések német, magyar, osztrák résztvevőiről.
      Az idei könyvhétre megjelenő esszékötetének (Elmélkedések egy kerti padon, Európa, 2010) egyik fejezetében ismét visszatér az ősök földjére. A washingtoni világpolgár a hosszú-hosszú évek és sok megpróbáltatás után is változatlanul a Nyírség szerelmese.
Marik Sándor

© Nyugati Hírlevél - 2010