Nyugati Hírlevél

140. szám
2010. október 1.


ÚJ VEZETŐ AZ AMERIKAI MAGYAR ALAPÍTVÁNY ÉLÉN

      Manapság gyakran kapunk hírt akár száz évnél is régebben alapított templomok, magyar intézmények gyengüléséről, megszűnéséről Amerikában. Ennek egyik oka az alapítók, támogatók öregedése, elvesztése. Beszélünk a szervezetek “fiatalításáról”, de erről könnyebb beszélni, mint azt megvalósítani. Örömmel adhatunk most hírt arról, ahogy ez sikerült a New Brunswick-i Amerikai Magyar Alapítvány esetében.
      
      Az American Hungarian Foundation-t, Molnár Ágoston kezdeményezésére magyar származású egyetemi tanárok és egyesületi vezetők alapították 1955-ben abból a célból, hogy ápolja és népszerűsítse a magyar kulturális hagyományokat az Amerikai Egyesült Államokban. Az intézményt kezdettől fogva irányító igazgató, Molnár Ágoston munkája nélkül az Alapítvány nem jött volna létre, nem épített volna fel három millió dollárért egy épületet, amely ma a legnagyobb magyar intézmény Amerikában. 55 év munkája után Molnár Ágoston 2010. augusztus 31-én nyugalomba vonult, de ez nem jelenti azt, hogy megszakadna kapcsolata az Alapítvánnyal. Az igazgatóság társelnökké választotta.
      
      Az intézmény vezetését az igazgatóság a 32 éves Hajdú-Németh Gergelyre bízta. Ő majdnem annyi idős, mint Molnár Ágoston volt, amikor az Alapítványt létrehozták, így azt lehet várni, hogy hasonló fiatalos lendülettel viszi tovább a munkát. Gergely New Brunswick-ban született és nevelkedett. A Rutgers Egyetem elvégzése után jogi diplomáját a Seton Hall Egyetemen szerezte meg. Gergely New Brunswick-ban mint a tánccsoport és magyar iskola tagja, a cserkész csapat parancsnoka és a regös őrs vezetője szolgálta a közösségét. Közben egy évet töltött magyarországi egyetemen, Franciaországban is tanult.
      
      Az alapítványnak otthont adó épület New Brunswick városban, New Jersey-ben 1989-ben készült el Papp László építész tervei szerint. Az egykori varrótűgyár épületében az előző századforduló idején sok magyar munkás dolgozott, hiszen akkor New Brunswick lakosságának jó része magyar volt. Amikor a nagyüzemi gépesítés következtében a gyár megszűnt, az üresen maradt és meglehetősen romos állapotban levő épületet az alapítvány szerezte meg.
      
      A felújítás után a múzeumot, ajándékboltot, könyvtárat, levéltárat és közösségi szobákat is magába foglaló új épület az egész amerikai magyarság otthona lett, de mára már kinőtte kereteit és bővítésre szorul. A múzeum, amely évente több kiállítást mutat be, az egész környék büszkesége. A könyvtár a Rutgers Egyetemmel van kapcsolatban, a magyar könyvek az egyetem katalógusában is megtalálhatók az Interneten, HUNGR jelzéssel.
      
      Az alapítvány évenként megrendezett George Washington Díj és az ország különböző városaiban kiosztott Lincoln Kitüntetésekkel azokat a sikeres amerikai magyarokat és a magyarság érdekében munkálkodó amerikai személyeket jutalmazzák, akik a magyar névnek és kultúrának elismerést szereztek itt. Az Alapítvány 50 éves fennállásának emlékére Budapesten a Széchenyi Könyvtárban rendezett ünnepség keretében mutatták be azt az emlékalbumot, amely “The Hungarian Legacy in Amerika” (Magyar hagyományok Amerikában) címmel összefoglalta az Alapítvány történetét és eredményeit. Hajdú-Németh Gergely vezetésével most bizton várhatjuk azt, hogy a Molnár Ágoston által elkezdett munka eredményesen folytatódik a jövőben is.
      
      Felvilágosítás az Alapítványról és az album megrendelése: AHF 300 Somerset Street, New Brunswick, NJ 08903, telefon: 732-846-5777
      E-posta: info@ahfoundation.org
      www.ahfoundation.org
Papp László részlet

© Nyugati Hírlevél - 2010