Nyugati Hírlevél

140. szám
2010. október 1.


ANDRÉ KERTÉSZ RETROSPEKTIV KIÁLLÍTÁS PÁRIZSBAN

      Európában eddig nem látott retrospektív kiállítás nyílt André Kertész műveiből szeptember 27-én a párizsi fotó- és videó művészetre specializálódott Jeu de Paume nevű kiállítóhelyen. A tárlat megvalósulásában és az azt hirdető óriási reklámkampányban a Párizsi Magyar Intézet (PMI) is közreműködött. A művész több, mint 400 művét bemutató kiállítást a PMI — Kertész európai dimenziója okán is — a magyar EU elnökség franciaországi felvezető programjának tekinti.
      
      A Tuileriák kertjében található, III. Napóleon idejében épített labdaházban az André Kertész tárlatot az egykori köztársasági elnök unokaöccse Frédéric Mitterrand kulturális miniszter nyitotta meg.
      
      Kertész egyik legismertebb képe a „Groteszk táncosnő" — amelyen Förstner Magda táncosnő látható Beőthy István szobrászművész műtermében, amint egy kanapén pózolva a művész mellette látható kicsavart tartású fehér szobrát utánozza — hirdeti a kiállítás négy hónapja alatt a rendezvényt. A párizsi metróban összesen ötszáz darab óriásplakáton hirdetik a kiállítást és a Párizsi Magyar intézetet is népszerűsítik.
      
      A kiállítás további partnerei a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum.
      
      Kertész és Párizs:
      A Budapesten született Kertész Andor 1925-ben érkezett Párizsba, hogy választott szakmájának, a fotográfiának szentelje magát. Keresztnevét André-ra változtatta és a Montmartre szívében telepedett le, ahol csatlakozott a helyi művészközösséghez. Munkája hatással volt Halász Gyulára — aki később Brassaï néven vált ismertté — de Robert Capára és Henri Cartier-Bresson-ra is. 1936-os amerikai emigrációjáig rengeteg képet készített Párizs utcáiról, köztereiről, és főleg az emberekről, hogy — mint mondta — „tetten érje az életet". Munkásságáért 1976-ban megkapta a francia Becsületrendet. Halála előtt negatívjait a francia államra hagyományozta.
Párizsi Magyar Intézet

© Nyugati Hírlevél - 2010