Nyugati Hírlevél

179. szám
2014. január 1.


THORMA GÁBOR
A THORMA CSALÁD KRÓNIKÁJA
A Thorma és a rokon családok története a 17-20 . században

      A Münchenben élő szerző, mérnök ember, családjának történetét a 17 századtól vezeti vissza, a közel hatszázas oldalas izgalmas könyv első 40 oldala foglalkozik a nemesi levéllel , majd a 19. századtól a 9. generációs leszármazottak életét mutatja be. A család kiskunhalasi ágának legnevesebb rokona Thorma János a festőművész volt a lateiner műveltségű Thorma Béla adóhivatali tisztviselő és Fekete Gizella gyermeke, akik előbb Jászberénybe majd a partiumi Nagybányára költöztek. A festői és rajzkészségéről ismert tehetséges fiatalember Budapesten Székely Bertalannál, Münchenben Hollósy Simonnál, Párizsban a Julian akadémián tanult. 1896-tól pedig Hollósy, Thorma Grünwald, Ferenczy és Réti elindították a nagybányai festő iskolát, melyet 1917-től haláláig 1937-ig aztán Thorma János vezetett.
      A családi krónika Thorma Gábornak szülei halálával fejeződik be, akik a II világháborúval elveszítették hazájukat, s a semmiből új egzisztenciát teremtettek.
      Kiadta a Thorma János Múzeum Kiskunhalas és a Halasi Múzeum Alapítvány 2012-ben.
      A Thorma János Múzeum 2012-2013-ban Nemzetközi Thorma János Vándorkiállítást szervezett Kiskunhalason, Budapesten, Kolozsvárott, Münchenben és Párizsban.
      Erről látható a Thorma János Múzeum videója : http://www.youtube.com/watch?v=BKTO85AtV3o

© Nyugati Hírlevél - 2014