Nyugati Hírlevél

180. szám
2014. február 1.


TUDÓSKLUB BOSTON

      2014. február 21-én 6 órakor Kómár Péter, Harvard University, Fizika Tanszék doktorandusz hallgatója "Atomórák: Az időmérés és navigáció modern eszközei" című előadására kerül sor .
      Magyarországon született . Az ELTE fizika szakán szerezte 2010-ben diplomáját. Már negyedik éve PhD hallgató a Harvard Egyetem fizika tanszékén. Tágabban vett kutatási területe az elméleti atom-, molekula- és optikai fizika, amin belül kvantum méréselmélettel és optimalizációval foglalkozik. Legújabb projektjük arról szól, hogy hogyan lehet a modern atomórákban használt mérési protokollt úgy megváltoztatni, hogy ezáltal az óra pontosabban működjön. http://users.physics.harvard.edu/~komar/
      ” Az időméréshez és a navigációhoz kapcsolatos fogalmakat mindennapi példákon keresztül fogom bemutatni, majd az atomórák működését egyszerűen szemléltetem. Az alábbi kérdésekről lesz szó: Mire jó a pontos idő? Mennyire legyen pontos a “pontos” idő? Mennyire lehet? Van-e óra a GPS műhold fedélzetén? Hány GPS műhold kell a pontos helymeghatározáshoz? Miért négy, amikor csak három térbeli koordináta van? Milyen pontos egy atomóra? És egy óra-atom? Hogy segíti Schrödinger macskája az időmérést??? “ –írja előadásáról Kómár Péter.
      
      A helyszín:
      Northeastern University CCNR & Barabasi Lab Dana Bldg. 5.em.
      110 Forsyth Street, Boston, MA 02115
Szabari Gitta, szabari.margit@gmail.com

© Nyugati Hírlevél - 2014