Nyugati Hírlevél

180. szám
2014. február 1.


NAGYSZABÁSÚ BRASSAI-KIÁLLÍTÁS PÁRIZSBAN

      A magyar származású világhírű fotóművész, Brassai mintegy háromszáz, az 1930-as években a francia fővárosról készült eredeti felvételeiből látható nagyszabású kiállítás a párizsi városházán.
      Halász Gyula (1899–1984) Brassóban született, és Budapesten, majd Berlinben végezte tanulmányait, 1924-ben telepedett le Párizsban. Harmincéves korában kezdett fotózni, ekkor ismerkedett meg a szintén magyar származású André Kertésszel, akit elkísért fotóriportjaira.
      A kiállítás egy szenvedély kivételes történetét mutatja be: azt, ami több mint fél évszázadon át Brassait, az írót, a fotóst, a filmest kötötte Párizs különböző helyeihez, a város értelmiségéhez, művészeihez, nagy családjaihoz, a prostituáltakhoz, a szélhámosokhoz, mindahhoz, ami a legendás Párizst jelenti.
      1932-ben jelent meg első fotóalbuma, a Paris de nuit (Éjszakai Párizs), amelyet máig úgy tartanak számon, mint a fényképészet történetének egyik kivételesen fontos könyvét.
      Szintén a harmincas évek elején ismerkedett meg a szürrealista művészek csoportjával és a Minotaure képzőművészeti folyóirat körével. Olyan zsenik barátságát élvezte, mint André Breton, Salvador Dalí, Giacometti, Tristan Tzara, Man Ray, megismerte Matisse-t, Mirót, Léger-t, Le Corbusier-t, s nem utolsósorban Picassót, akivel barátsága a festőművész haláláig tartott, s ennek emlékét őrzi a Beszélgetések Picassóval című kötete. A március 8-áig látogatható a kiállítás.
http://www.nemzetiregiszter.hu/nagyszabasu-brassai-kiallitas-parizsban

© Nyugati Hírlevél - 2014