Nyugati Hírlevél

222. szám
2017. november 1.


THORMA MUZEUM
KISKUNHALAS
2017. november 19-én, megnyílik a kiskunhalasi Thorma János Múzeum új szárnya.

      A 2012-es Thorma János Vándorkiállítás, valamint a 2015-ös Thorma-Album és -Mű jegyzék könyvbemutatói (hét városban) után ez a múzembővítés egy további fontos állomása a festőművész hírneve gyarapításának. Ezekben az eseményekben közreműködött Szakál Aurél múzeumigazgató, Thorma Gábor a festő Münchenben élő rokona és dr. Bay Éva és dr. Bay Miklós orvos- és műgyűjtő-házaspár, akik a mostani múzeum bővítésnek a fő szereplői.
      
      A Bay házaspár a kiskunhalasi múzeumnak adományoztak 69 festményt, nagybányai művészektől, köztük 18 képet Thorma Jánostól. Ezért a múzeumot új épületrésszel kellett bővíteni, amely mostanra elkészült. A múzeum kiállítási területe ezzel több mint megduplázódott. Eddig a múzeum 14 Thorma-képet kitevő állománya most több mint 50-re bővült, ugyanis a Bay házaspár adományán kívül, további műgyűjtők, valamint a
      Magyar Nemzeti Galéria is állandó letétbe helyezett a kiskunhalasi múzeumban Thorma- festményeket. Amellett 50 kép kerül kiállításra a Bay-gyűjteményből Thorma János festő kollegáitól és tanítványaitól, akik vele a nagybányai festőiskolában működtek.
      
      A kiskunhalasi múzeum jelentősége, valamint a város tekintélye ezáltal a műkedvelők szemében hatalmasat fog növekedni, ugyanis ott lesz látható a magyar művészet számára oly fontos nagybányai művészek munkáinak a legnagyobb kiállítása.
      
      Dr. Bay Miklós és dr. Bay Éva Erdélyből származó orvosházaspár mindkét tagja valódi gyűjtőnek született. Gyermek- és ifjúéveiket szülőföldjükön töltötték, tanulmányaikat is ott végezték. A Securitate elől az NSzK-ba menekültek. Regensburgban voltak orvosok a 80-as évektől.
      A közel fél évszázada formálódó kollekciójuk gerincét a modern magyar festészetet elindító nagybányai művésztelepen készült alkotások jelentik.
      többek között Ferenczy Károly, Ziffer Sándor, Klein József és Iványi Grünwald Béla. A Bay-gyűjteményben különleges hangsúlyt kap a nagybányai kolónia alapítójának, Kiskunhalas város neves szülöttjének, Thorma Jánosnak a festészete.

© Nyugati Hírlevél - 2017