Nyugati Hírlevél

87. szám
2006. május 1.


A PÁRIZSI MAGYAR INTÉZET MÁJUSI PROGRAMJA

      Májusban végig látható és kipróbálható a Párizsi Magyar Intézetben Szegedy-Maszák Zoltán és Fernezelyi Márton közterekre készített interaktív videoinstallációja, s virtuális ablakként működik a Párizsi Magyar Intézet és a Budapesti Francia Intézet között, melyek látogatói ezentúl élőben kommunikálhatnak egymással e „see-through” segítségével (http://seetrough.c3.hu).
      Május 9-ig megtekinthető két, április 19-án nyílt tárlat a magyar kultúra párizsi otthonában: a nagyteremben Illúziók: Textilfalak, falfestmények címmel 18 magyarországi művész textilmunkáit állítják ki. A kisteremben igazi különlegességet kínál a művészetszeretőknek a PMI: a Kaposvári Rippl-Rónai Múzeum gyűjteményéből származó, eddig Franciaországban még soha ki nem állított, az első világháború alatti internálásakor készített és sokáig lappangó Rippl-Rónai rajzokat, vázlatokat láthatnak a párizsiak.
      Május 3-án az INALCO és a Paris III Sorbonne egyetemek magyar szakos hallgatói a PMI-ben tartják éves diákünnepüket.
      Az Ethnologie française, azaz ’Francia Etnológia’ című folyóirat éves különszámában kiemelten foglalkozik egy-egy európai ország néprajzával – az idén Magyarország került sorra. A lap magyar különszámát május 4-én mutatja be a magyar intézetben Jean Cuisenier lapigazgató, a magyar szerzők: Hoppál Mihály, Nagy Ilona és Klaniczay Gábor részvételével. A bemutatót követően Nauko Fujiwara zongoraművész ad koncertet, melyen Bartók Béla műveit játssza.
      Május 12-én Gődény Márta (zongora) és Renaud Dujardin (cselló) „Születésnapok” című hangversenyükön az idén kerek évfordulókat ünneplő zeneszerzők – Mozart, Bartók, Enesco, Sosztakovics és Schumann – darabjait szólaltatják meg.
      Május 16-án újabb különlegességgel szolgál majd a párizsi művészetkedvelőknek a PMI: az egyik nemzetközileg legismertebb magyar származású művész, Moholy-Nagy László ifjúkori, első világháborús fogolyként készített rajzaiból nyílik kiállítás. A tárlat anyagát az Első Magyar Látványtár Alapítvány gyűjteményéből Vörösváry Ákos válogatta. Moholy-Nagy műveit Aszódi Zoltán, első világháborús hadiorvos fényképei, és egy első világháborús tárgyakból, relikviákból emelt „oltár” installáció egészíti ki. A június 9-ig látogatható tárlat alatt folyamatosan vetítik Dessewffy Zsuzsa két, a művészről szóló filmjét (Párhuzamos töredékek, A mester tanítványai). A megnyitó estéjén Gődény Márta zongoraművész Moholy-Nagy kedvenc zeneszerzőinek – többek között Bartók és Berg darabjait játssza.
      Május 19-én – a Bartók jubileumhoz kapcsolódva – az egyik legjelentősebb francia Bartók-szakértő, Yann Queffélec tart előadást a magyar zeneszerzőről. Május 20-án a PMI is csatlakozik a nagyszabású európai rendezvény, a Múzeumok Éjszakája eseményeihez: a látogatók kivételesen éjjel 1-ig megtekinthetik a PMI Moholy-Nagy kiállítását.
      Május 23-án Csurgay Gyula, a genfi Geopolitikai Tanulmányok Nemzetközi Központjának igazgatója tart előadást „A nemzet és területei Közép-Európában” című könyve alapján.
      Május 24-én Erdős André, párizsi magyar nagykövet ezúttal mint a „Sorsfordító esztendők” című könyv szerzője számol be negyven évnyi, diplomáciai körökben eltöltött pályája során szerzett tapasztalatairól, avatja be hallgatóit a történelem sorsdöntő időszakának tevékeny szemtanúként megélt élményeiről, és mesél személyes, emberi, gyakran felkavaró történeteket a diplomácia berkeiből.
      Május 26-án táncházra kerül sor a budapesti Pátria zenekar, Dobos Bea és Ónodi Béla táncosok, valamint Gyenis Katalin népdalénekes részvételével.
      Május 29-étől 31-ig nagyszabású rendezvénysorozatot rendez a PMI „Kurtágh György: komponálás, előadás és átadás” címmel a híres zeneszerző 80. születésnapja alkalmából. Ennek keretében sor kerül egy háromnapos nemzetközi konferenciára, melynek európai országokból, illetve Kanadából és az Egyesült Államokból érkező résztvevői több oldalról vizsgálják a kortárs zene mesterének munkásságát. A konferencia nyitásaként Kurtágh György mesterkurzust tart. Mindhárom este lesz koncert is, a zárókoncertet maga Kurtágh György és Kurtágh Márta adja. A konferencia a Párizs VIII és a Strasbourg II Egyetemmel közös szervezésben valósul meg.
      A PMI mozijában május 4-én Sándor Pál: Szerencsés Dániel című alkotását, 11-én Bán Dávid: Budapest keleti – Paris Nord című 2002-es filmjét, 18-án Papp Zsigmond Gábor: Az ügynökök élete című dokumentumfilmjét vetítik.
      
      
      MAGYAR VONATKOZÁSÚ KULTURÁLIS RENDEZVÉNYEK FRANCIAORSZÁGBAN
      
      Május 15-től 20-ig tart a párizsi európai külföldi kulturális intézetek közös irodalmi fesztiválja, az „1,2,3… Kultúrák!”. Május 20-án kerekasztal-beszélgetést rendeznek a Cervantes Intézetben, melyen Magyarországot Forrai Eszter Párizsban élő magyar költőnő képviseli.
      Május 22-én Eötvös Péter vezényli a Francia Rádió Szimfonikus Zenekarát a neves Châtelet Színházban.
      Pál Frenák társulata május 23-án és május 24-én a Trace című előadásával lép fel a creili La Faiencerie Színházban.
Kis Zsuzsa

© Nyugati Hírlevél - 2006